Czym zajmuje się psi behawiorysta i zoopsycholog

Kto to jest?

Pojęcia psi behawiorysta i zoopsycholog są w Polsce używane najczęściej zamiennie. Nie są to jednak synonimy. Trzeba też dodać, że formalnie jako zawód istnieje tylko zoopsycholog. 

Czym więc zajmuje się psi behawiorysta, a czym zoopsycholog?

Behawiorysta pracuje głównie nad zachowaniem, bezpośrednio ze zwierzęciem lub poprzez udzielanie wskazówek opiekunowi. 

Zoopsycholog natomiast zajmuje się relacją pomiędzy psem (lub innym zwierzęciem) a człowiekiem. Diagnozuje zaburzenia zachowania i planuje terapię, ale przede wszystkim pełni rolę doradcy, wspiera i edukuje. 

W praktyce jednak oba zawody się przenikają i moim zdaniem nie powinno się ich rozdzielać. Tylko połączenie wiedzy i umiejętności z zakresu zarówno behawioryzmu, jak i zoopsychologii pozwala na udzielanie kompleksowej pomocy.

A jak w praktyce?

Ja określając swój zawód używam głównie słowa behawiorysta. Pomagam psim opiekunom już na etapie wyboru psa, przygotowywania się na jego przybicie, udzielam rad związanych z wychowywaniem szczeniąt i psów dorosłych, tłumaczę jak psy funkcjonują, jak się komunikują i jakie mają potrzeby, a także przeprowadzam terapię w takich przypadkach jak zaburzenia separacyjne, zachowania agresywne i reaktywne czy zaburzenia lękowe. Uczę też chodzenia na luźnej smyczy, przywołania, a nawet sztuczek. Pomocy u mnie jako behawiorysty nie znajdziesz jedynie gdy chcesz spróbować psich sportów takich jak agility, frisbee czy obedience. W tym przypadku najlepiej udać się do wyspecjalizowanego trenera.